Odp: Kredyt w Euro

To prawda, że od początku lipca drastycznie spadła dostępność kredytów hipotecznych w walutach obcych. Dotyczy to także euro - wyjaśnienie, dlaczego tak się stało, jest w artykule pod adresem http://www.kred.pl/20140618707/Wiadomos … -euro.html.

Jednak kilka banków zdecydowało się udzielać kredyty walutowe po nowemu, dostosowując się do wprowadzonych przez KNF zasad. I tak kredyt hipoteczny w euro można jeszcze dostać w 8 bankach, pod warunkiem osiągania dochodów w tej walucie. Do banków które mają w ofercie takie kredyty należą: Alior Bank, BOŚ, BZ WBK, Deutsche Bank, Getin Noble Bank, mBank, Pekao SA, Raiffeisen Bank. Kredyt w dolarach można dostać w BOŚ, mBanku i Pekao SA. Natomiast osoby zarabiające w Wielkiej Brytanii dostaną kredyt w funtach już tylko w mBanku.

Na samodzielne uzyskanie kredytu nie mają natomiast szans osoby osiągające dochody w Norwegii, Szwecji czy Danii - banki nie przygotowały ofert kredytów w walutach tych krajów.

Odp: gdzie najłatwiej otrzymamy kredyt hipoteczny?

Wiesz, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka jednoznaczna. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Inne bank zaproponowałbym osobie o niskiej zdolności kredytowej, a inny komuś kto zarabia netto powyżej 10 000 złotych miesięcznie. Tak samo jest z rodzajem uzyskiwanych dochodów (gdzie indziej powinna udać się po kredyt hipoteczny osoba uzyskująca dochody na podstawie umowy o pracę, a gdzie indziej ktoś kto zarabia na podstawie umowy-zlecenia). Wiele zależy także od kwoty kredytu hipotecznego i poziomu wkładu własnego - można to sprawdzić, wchodząc na naszą porównywarkę kredytów.

Odp: Czy to ma sens? Kredyt, 30 lat, rata 1200 na kawalerkę?

Moim zdaniem kupno dwupokojowego mieszkania jest bardziej opłacalne w tym przypadku.

Na czas spłaty kredytu hipotecznego rzeczywiście jeden z pokoi mógłby być wynajmowany, a dochody z wynajmu mogły by być przeznaczone na spłatę kredytu mieszkaniowego. W ten sposób koszt kredytu byłby mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu.

Odp: Jak działa Porównywarka Kredytów Hipotecznych

Według mojej wiedzy (a jest to wiedza pozyskana ze strony internetowej Związku Banków Polskich) średnia wartość udzielonego kredytu hipotecznego wynosi 200 501 złotych, a nie 250 tys. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy apetyt potencjalnych kredytobiorców na kredyty hipoteczne istotnie się obniżył - za względu na kryzys finansowy, ciągłe ryzyko zwolnień itp, ludzie  zmniejszają tez swoje wymagania odnośnie metrażu kupowanego na kredyt mieszkania.

Odp: Ranking kredytów hipotecznych

Tutaj masz opracowany przez nas z końcem zeszłego miesiąca ranking kredytów hipotecznych na październik 2013 roku - http://www.kred.pl/Ranking-kredytow/ran … -2013.html

Odp: W 2013 r. łatwiej o własne mieszkanie

Zbliża si e koniec 2013 roku, więc z tej perspektywy można już dokonać analizy i weryfikacji, czy te przypuszczenia i zapowiedzi się sprawdziły.

1) Pod pewnym względem w 2013 roku kredyty hipoteczne rzeczywiście okazały się być bardziej dostępne - za sprawą obniżek stóp procentowych, które spowodowały bardzo znaczący spadek oprocentowania kredytów zabezpieczonych hipoteką. Tutaj nie mogą być innego scenariusza skoro stopy procentowe w Polsce są aktualnie na najniższym historycznie poziomie.

2) Banki dosyć skutecznie ograniczyły tę dostępność kredytów zwiększoną decyzjami RPP o obniżkach stóp - poprzez podwyżki marż kredytowych. Często były to podwyżki wprowadzane cichaczem, bez większego rozgłosu. Jeżeli na początku roku bez problemu znaleźć można było promocyjny kredyt mieszkaniowy z marżą niższą niż 1% to teraz marża rzędu 1,30% to świetna okazja....

3) Wygaszenie programu Rodzina na swoim przyczyniło się do spadku popytu na kredyty hipoteczne, ucierpiała na tym i dostępność kredytów bowiem wiele osób ze średnimi dochodami mogło by sobie jeszcze pozwolić na kredyt RnS, ale standardowy kredyt mieszkaniowy, ze względu na niską zdolność kredytową, jest już nieosiągalny.

Efekt końcowy powyższych zjawisk - w 2013 roku obserwujemy kilkunastoprocentowy spadek sprzedaży kredytów hipotecznych w porównaniu z rokiem 2012. Czyli główna teza tego artykułu raczej się nie sprawdziła...

Odp: Czy mam szanse na kredyt?

Witam,

Dla banku nie ma znaczenia kto jest zameldowany w nieruchomości nabywanej na kredyt hipoteczny. Tak więc ewentualna decyzja kredytowa nie będzie oparta na tej kwestii.

Inną sprawą jest to, że przy podpisywaniu aktu notarialnego być może trzeba będzie się wykazać zaświadczeniem z wydziału meldunkowego o braku zameldowanych osób (tego nie jestem do końca pewien, ale zwracam uwagę na konieczność sprawdzenia tego).

Jest jeszcze inne rozwiązanie - jest pan właścicielem jeszcze jednego mieszkania - ono może być zabezpieczeniem hipotecznym zamiast wspomnianego domu z działką.

Odp: Kredyt hipoteczny w PLN czy w EURO?

Widzę, że temat trochę został odkopany z czeluści internetu, ale może to dobrze, bo pokazuje jak zmienił się rynek kredytów hipotecznych w naszym kraju.

Jeszcze rok temu pytanie o wybór waluty kredytu było na porządku dziennym, teraz nikt sobie takim czymś nie zawraca głowy. Raptem pięć banków w Polsce jest w stanie udzielić kredytu hipotecznego w EUR - BZ WBK, mBank, Multibank, Getin Bank oraz Deutsche Bank. Każdy z nich (no może poza Getinem) ma spore wymagania odnośnie wynagrodzenia potencjalnego kredytobiorcy chcącego uzyskać kredyt w euro - pisząc "spore" mam w tym przypadku na myśli wynagrodzenia  oscylujące wokół kwot pięciocyfrowych.

Efekt jest taki że według analiz Związku Banków polskich już w grudniu 2012 roku udział kredytów w euro w całkowitej liczbie udzielanych kredytów hipotecznych wynosił nieco ponad 1%.

Konkludując - aby sensownym było staranie się o kredyt na mieszkanie w euro należy zarabiać z reguły ponad 10 000 PLN/miesiąc oraz być odpornym psychicznie na huśtawkę kursów walut. Zresztą ludzie o takich zarobkach często są w stanie kupować mieszkanie w oparciu o własne oszczędności.

Odp: najtańszy kredyt mieszkaniowy

Może ja dorzucę swoje 3 grosze. Jakoś w styczniu banki nie kwapią się do oferowania promocyjnych kredytów hipotecznych, Stąd też w dalszym ciągu aktualne jest to grudniowe oprocentowanie kredytów hipotecznych.
No może z wyjątkiem oferty promocyjnej PKO BP, która skończyła się definitywnie w końcówce grudnia. A szkoda, bo widziałem, że ta jesienna promocja kredytów hipotecznych cieszyła się sporym zainteresowaniem osób planujących uzyskać kredyt mieszkaniowy.

Odp: Zapowiada się wiele zmian na rynku kredytów hipotecznych

Co do nowelizacji rekomendacji S to mam w tym przypadku mieszane uczucia. Na pewno w wyniku planowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego zmian poprawi się zdolność kredytowa u osób uzyskujących przeciętne lub niskie wynagrodzenia, ale z drugiej strony szykuje się ograniczenie w udzielaniu kredytów hipotecznych bez wkładu własnego.

na stronie pod adresem http://www.kred.pl/20121224505/Wiadomos … cja-s.html jest wyczerpujący artykuł na temat tych zmian w kredytach hipotecznych.

Pierwsze efekty tych zmian powinniśmy zobaczyć w marcu/kwietniu.

Odp: Oplacalność pożyczek hipotecznych.

Pożyczka hipoteczna zawsze będzie lepszym rozwiązaniem niż kredyt gotówkowy. Kredyty hipoteczne, a do takich należy pożyczka hipoteczna są oparte na obciążaniu hipoteki nieruchomości, a to jak wiadomo jest rozwiązaniem do którego banki mają najwięcej zaufania. Największa jest także spłacalność takich kredytów. W rezultacie pożyczka hipoteczna ma znacznie niższe oprocentowanie niż kredyt gotówkowy.

Odp: Sposoby na spadającą zdolność kredytową

Jeżeli spada zdolność kredytowa, to sensownym rozwiązaniem, jest poszukanie tych składowych domowych wydatków z których można zrezygnować. Najczęściej zdolność kredytowa może być podwyższona przez:
- rezygnację z limitu debetowego na rachunki
- zamknięcie kart kredytowych po ich uprzednim spłaceniu
- spłacenie wszystkich kredytów konsumpcyjnych

Odp: Brak historii kredytowej to kłopot?

Historia kredytowa (odnotowana w BIK) jest bardzo ważna przy kredycie hipotecznym, ale także przy innych kredytach. Banki sprawdzają tam czy można mieć zaufanie do kredytobiorcy - ten proces to analiza kredytowa mająca na celu sprawdzenie czy udzielenie kredyty opłaci się bankowi. Jeśli w BIK są informacje że wziąłeś jakiś kredyt i go spłaciłeś to bank uznaje że można Ci zaufać. Jeżeli jednak nie spłacałaś kredytu na czas alko jeszcze nie spłaciłeś pomimo upłynięcia terminu spłaty - to zapomnij o innych kredytach. Jeżeli nie masz historii kredytowej w BIK (bo nigdy nie brałeś żadnego kredytu i nie miałeś karty kredytowej) to też dla banku nie jesteś wiarygodny bo bank nie wie po prostu czy będziesz rzetelnie spłacał zaciągnięty kredyt.

Odp: Jaka jest szansa na kredyt?

W państwa przypadku jak najbardziej istnieje duża szansa uzyskania kredytu hipotecznego. Zakładam, że macie państwo mniej niż 35 lat a w takim wypadku kwalifikujecie się na kredyt Rodzina na swoim. Warto z niego skorzystać  w przypadku zakupu małych mieszkań w stanie deweloperskim.

Odp: Wyszukiwarka kredytów hipotecznych

Na stronie kred z kolei znajduje się porównywarka kredytów hipotecznych, która bardzo szczegółowo pokazuje wszystkie składowe kredytu hipotecznego, wysokość oprocentowania rzeczywistego, wielkość marży czy innych składników kredytu.

Odp: Kredyt hipoteczny - czy warto czekać?

Owszem, zdolność kredytowa będzie się obniżać, ale moim zdaniem nie wszyscy potencjalny kredytobiorcy na tym ucierpią. Jeszcze przez rok będą udzielane kredyty hipoteczne Rodzina na swoim. I tu jest szansa dla części młodych małżeństw, którzy zarabiają na poziomie średniej krajowej i planują kupić typowe mieszkanie 2 pokojowe. Jeśli to będzie mieszkanie około 50 metrów kwadratowych to wtedy rzez 8 lat połowę odsetek będzie płacić państwo przy średnim oprocentowaniu na rynku rzędu 6,5%, oznacza to że odsetki przez 8 lat będą na poziomie 3,25%.

Odp: kredyt hipoteczny na dokończenie budowy domu

W zasadzie większość banków udziela kredytów hipotecznych na dokończenie budowy domu. Aktualnie najtańsze kredyty hipoteczne w PLN dają między innymi ING Bank śląski, Eurobank czy Kredyt Bank. Warto zwłaszcza zainteresować się kredyt bankiem, bo oni mają tam ostatnio promocję zatytułowaną "przyjazny kredyt hipoteczny".

Odp: Kredyt Rodzina na swoim

Niestety kredyty Rodzina na swoim będą coraz bardziej  restrykcyjne. Po pierwsze będą one udzielane tylko do końca 2012 roku, o kredyt Rodzina na swoim można starać się tylko do 35 roku życia, spadły także limity cen poniżej których mieszkanie kwalifikowane jest do finansowania w programie rodzina na swoim.
Jedyny plus jest taki, że Rodzina na swoim otwarta została dla singli (ale będą mogli uzyskań mniejsze dopłaty bo maksymalna powierzchnia do jakiej wypłacane są dopłaty singlom to 30m2 (w przypadku małżeństw to 50m2 dla mieszkań i 70 m2 dla domów).

Odp: Gdzie najwyższa zdolność kredytowa?

Temat trochę już stary ale warto zwrócić uwagę na to ile obecnie wyniesie zdolność kredytowa przy takich dochodach. Okazuje się, że najniższa obecnie zdolność kredytową przy dochodach netto 5900 PLN na 3 osoby obliczą nam w Credit Agricole (około 430 tysięcy PLN) a najwyższą zdolność uzyskamy w Banku Pocztowym oraz w Getin Banku (około 590 tysięcy złotych).

Odp: zdolność kredytowa

Państwa zdolność kredytowa - obliczona za pomocą kalkulatora na stronie  http://www.kred.pl/2010021198/Kalkulato … towej.html oscyluje wokół 150-175 tysięcy złotych.

Proszę jednak wziąć pod uwagę, że każdy bank ma nieco inny algorytm obliczania zdolności kredytowej, zresztą bardzo często zmieniany ze względu m in na zmiany w wysokości wydatków nażycie, czy ze względu na wahania stóp procentowych. W rezultacie w niektórych bankach państwa zdolność będzie niższa niż w innych.